História Španielska

Španielsko má dlhú a bohatú históriu, ktorá sa tiahne viac ako 2 000 rokov. História krajiny sa dá vystopovať až k starovekým civilizáciám Iberského polostrova, medzi ktoré patria Kelti, Rimania a Mauri.

 

Rímska ríša dobývala Iberský polostrov v 2. storočí pred n. l. a založila provinciu Hispania. V tomto období bol región významne rozvinutý, vrátane výstavby ciest, akvaduktov a verejných budov.

 

V 8. storočí n. l. Mauri, skupina moslimov z Severnej Afriky, dobývali Iberský polostrov a založili Emirát Cordoba. Mauri priniesli do regiónu mnoho kultúrnych a vedných pokrokov, vrátane pokročilých poľnohospodárskych techník, používania papiera a vyvinutia matematického systému zvaného al-jabr.

 

V roku 1492 finančne podporili kráľ Ferdinand a kráľovná Izabela španielska výpravu Kristofera Kolumba, ktorá viedla k objavu Nového sveta. Táto udalosť označila začiatok španielskej koloniálnej ríše, ktorá neskôr rozšírila svoje vplyvy na Ameriku, Filipíny a časti Afriky.

 

V 19. a začiatkom 20. storočia prešla Španielsko významnými politickými a spoločenskými zmenami, vrátane zriadenia ústavného monarchizmu a prechodu k demokracii.

Cibeles Palace and fountain at the Plaza de Cibeles in Madrid, Spain

Dnes je Španielsko rozmanitou a živou krajinou, ktorá je známa svojou bohatou kultúrnou dedičnosťou, chutnou kuchyňou a krásnymi krajinami. Je to obľúbená turistická destinácia a domovom mnohých svetovo známych pamiatok, vrátane Sagrada Família v Barcelone, Alhambry v Gránsku a Plaza Mayor v Madride.